X
تبلیغات
زولا

فرش رضوی

در سومین جشنواره فرش دستباف قم، فعالان عرصه فرش در قم تجلیل شدند

 سومین جشنواره فرش دستباف استان قم پنجشنبه شب با حضور تولید کنندگان، بافندگان و صادرکنندگان فرش و تجلیل از برترین‌ها در موسسه اهل‌البیت(ع) قم برگزار شد.
    
    به گزارش خبرگزاری فارس از قم، در این همایش رئیس سازمان بازرگانی استان قم طی سخنانی اظهارداشت: باید به موضوع فرش به صورت اساسی نگاه کنیم و این صنعت بسیار مهم و اساسی به حساب می‌آید.
    حسن جمشیدیها گفت: فرش قم مورد توجه کشورهای دیگر است به گونه‌ای که 95 درصد از تولیدات فرش قم صادر می‌شود.
    وی ابراز داشت: باید موزه فرش در قم راه‌اندازی شود و در نمایشگاه بین‌المللی نیز سالی برای فرش و ارائه آن در نظر گرفته شود.
    در ادامه این جشنواره معاون استاندار قم نیز گفت: باید یک نظام جامع و کامل برای توسعه فرش در نظر گرفته شود تا به صورت بسته تمامی مسائل در آن تدوین شود.
    سیدرضا دهناد اظهار داشت: فرش قابلیت‌های گسترده‌ای دارد و باید در حوزه آموزش نیز توجه اساسی به مبحث فرش داشت.
    وی تصریح کرد: به هر میزان مرکز ملی فرش ایران برای رونق فرش قم اعتبار در نظر بگیرد، به همان میزان نیز استانداری اعتبار در نظر می‌گیرد تا شاهد رشد و تحول صنعت فرش در قم باشیم.
    نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز در این جشنواره گفت: باید جایگاه شغل قالی‌بافی در جامعه ارتقا یابد و از سوی دیگر نیز کسر شأن به حساب نیاید.

حجت‌الاسلام علی بنایی افزود: قالی‌بافی به عنوان یک هنر مطرح است که بانوان جامعه می‌توانند به ترویج این هنر بپردازند.
    وی ابراز داشت: هنر قالی‌بافی کاری بسیار ظریف است و در استحکام خانواده‌ها نیز موثر بوده و رسانه‌ها باید در معرفی این هنر به جامعه تلاش بیشتری کنند.
    وی ادامه داد: ضروری است به فرش به عنوان یک عنصر لطیف نگاه شود و از تولیدکنندگان و بافندگان فرش باید تقدیر و تشکر کرد که این هنر زیبا را به جامعه ارائه می‌دهند.
    نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر بخواهیم از صنعت فرش قم حمایت کنیم باید به بافنده و تولیدکننده احترام گذاشته و ارج نهیم و جایگاه و کار آنها را از لحاظ اجتماعی یک جایگاه بسیار رفیعی بدانیم.
    حجت‌الاسلام بنایی افزود: قالی‌بافی هنری است که از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است و نباید کسی این هنر و حرفه خود را مخفی کرده و از بیان آن امتناع کند.
    وی تاکید کرد: قالی‌بافی کسر شأن نیست، بلکه یک هنر بوده که بسیار ارزشمند است و باید آن را ارج نهیم.
    نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرافت هنر قالی‌بافی بیان داشت: این هنر دارای ظرافت‌های بسیار خوب و مناسب است و مخصوص خانم‌ها نیز به حساب آمده و باید بانوان جامعه ما به آن توجه داشته باشند.
    وی ابراز داشت: قالی‌بافی و حرفه آن در استحکام خانواده بسیار موثر بوده و این شغل می‌تواند به عنوان یک کار هنرمندانه مورد توجه قرار گیرد.
    حجت‌الاسلام بنایی خواستار ترویج هنر قالی‌بافی در جامعه شد، اظهار داشت: رسانه‌ها در این راستا تلاش‌های خود را گسترده‌تر کرده و به تبلیغ و ترویج این هنر ظریف بپردازند.
    نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انجام اقدامات پژوهشی در خصوص فرش لازم است و می‌توانیم با اقدامات پژوهشی و فرهنگی فرش را به دیگر کشورها معرفی کنیم.
    وی گفت: همچنین باید مشتری‌های خود را در دیگر کشورها حفظ کرده و شرایط را به گونه‌ای پیش ببریم تا در خصوص صادرات فرش از سال‌های گذشته عقب نمانیم.
    همچنین رئیس مرکز ملی فرش ایران در این جشنواره گفت: شغل قالی‌بافی به هیچ عنوان کسر شأن نیست چون آثار همین قالی‌بافان در برترین موزه‌های دنیا به نمایش در می‌آید.
    فیصل مرداسی ادامه داد: قالی‌بافی به عنوان یک هنر به حساب می‌آید که باید به درستی به آن نگاه شود و جایگاه آن را باید برای مردم معرفی کرد.
    وی به برگزاری نمایشگاه اکسپو اشاره کرد و بیان داشت: در این نمایشگاه فرش دستباف ایرانی به نمایش گذاشته شده و فرشی نیز با نام مهر و دوستی بافته می‌شود.
    رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: در دو ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به سال گذشته در صنعت فرش رشدی معادل 28 درصد در ارزش و 16.5 درصد در وزن داشته‌ایم و پیش‌بینی می‌شود امسال 500 میلیون دلار رقم خالص صادرات فرش ایران باشد.
    مرداسی اظهار داشت: باید به موضوع بیمه قالی‌بافان نیز توجه اساسی شود تا شاهد رفع مشکلات این قشر از جامعه نیز باشیم.
    در پایان این مراسم از تولیدکنندگان، قالی‌بافان و همچنین صادرکنندگان نمونه استان تجلیل شد.  

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)